foto

Domov Dnes predstavujeme

Helikobakter
Ústna voda a škaredá potvorka HELIKOBAKTER PILORI.
Baktéria spojená s vredmi žalúdka a dvanástnika a tiež rakovinou žalúdka.
 
ČO JE HELIKOBAKTER PYLORI?
Helikobakter pylori je baktéria, ktorá infikuje rôzne časti žalúdka a môže prežívať v jeho kyslom prostredí. Infekcia spôsobená touto baktériou patrí celosvetovo medzi najčastejšie ochorenia vôbec. Štastické údaje uvádzajú,
že v našej populáciije je infikovaných približne 35 – 40 % obyvateľstva.

Aké ochorenia spôsobuje Helikobakter pylori v ľudskom organizme?
Helikobakter pylori zohráva významnú úlohu vo vývoji vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Dokázalo sa, že je prítomný asi u 80 % žalúdkových a asi 95 % dvanástnikových vredov. Jeho prítomnosť v sleznici žalúdka alebo
dvanástnika vyvoláva chronický aktívny zápal (gastritídu a duodentitídu).
Prečo je Helikobakter pylori nebezpečný ?
Helikobakter pylori zohráva významnú úlohu aj pri iných ochoreniach tráviaceho traktu. Infekcia baktériou Helikobakter pylori je spojená so vznikom nádoru (adenokarcinómu) žalúdka a sú jasné dôkazy, že práve jeho prítomnosť je jednou z mnohých príčin ochorenia. Na základe výsledkou výzkumu vyhlásila Medzinárodná agentúra pre výzkum rakoviny v roku 1994 Helikobakter pylori za kancerogén 1. triedy.

Ako sa vyvíja rakovina žalúdka?
Rakovina žalúdka je druhou najčastejšou príčinou úmrtí v dôsledku všetkých rakovinových ochorení na svete a jej výskyt je výrazne vyšší v niektorých rozvinutých krajinách. Na druhej strane treba povedať, že v prevažnej väčšine civilizovaných krajín pozorujeme dlhoročný postupný pokles výskytu rakoviny žalúdka. Ročne zomiera na toto ochorenie približne 750 tisíc ľudí na celom svete.
Zákernosť rakoviny žalúdka spočíva v tom, že v čase, kedy je skoro 100 % možností vyliečenia, pacient väčšinou nepociťuje žiadne ťažkosti.
Je možné vyliečiť infekciu Helikobakter pylori a následne sa touto infekciou znovu nakaziť?
Veľmi dôležitá je skutočnosť, že ak sa raz podarí infekciu Helikobakter pylori 
vyliečiť, opätovné získanie infekcie je veľmi málo pravdepodobné.

Ako je možné Helikobakter pylori diagnostikovať?        
                                                                                                    
Zistiť infekciu baktériou Helikobakter pylori je možné buď priamo, keď sa odoberie vzorka vyštíknutím zo sliznice počas gastrokopického vyšetrenia a vyhodnotí sa pod mikroskopom, alebo kultiváciou na špeciálnej pôde
v laboratóriu. Gastroskopické vyšetrenie so súčasným odobratím vzorky
zo sliznice žalúdka je v súčasnosti najpresnejším diagnostickým vyšetrením na akékoľvek ochorenia žalúdka. Z bioptickej vzorky získanej pri gastroskopii je možné potvrdiť prítomnosť  baktérie Helikobakter pylori aj tzv. rýchlym ureázovým testom. Infekciu Helikobakter pylori je možné stanoviť aj nepriamo, kedy sa dokazujú proti nemu protilátky v krvi. Nevýhodou krvného (sérologického) vyšetrenia je len potvrdenie skutočnosti, že  pacient bol v styku s Helikobakter pylori, nevypovedá však nič o aktuálnom stave infekcie.
Aké je najvhodnejšie vyšetrenie v období, keď ešte nepociťujeme ťažkosti?
Pre včasnú – preventívnu diagnostiku v čase, kedy pacient nepociťuje žiadne problémy, je najvhodnejší tzv. dychový test. Poistenci vo veku 19 – 20 rokov môžu v rámci preventívnej prehliadky absolvovať test u lekára špecialistu – gastroenterológa, resp. detského gastroenterológa alebo u svojho všeobecného lekára.    
  
   

Aký je princíp dychového testu a aká je jeho úspešnosť?
 
Zisťovanie prítomnosti nebezpečnej baktérie testovaním dychu je veľmi presná metóda, ktorú pôvodne využíval Americký úrad pre vesmír a letectvo NASA. Ide o spočítavanie rádioaktívnych atómov uhlíka C13 pred a po podaní testovacej látky s močovinou. „Človek najprv vydýchne z pľúc do skúmavky. Potom mu aspoň v dvojdecovom pohári džúsu dáme vypiť testovaciu látku, ktorá sa vďaka tekutine rozleje po celom žalúdku. Po chvíli pacient fúkne svoj dych do ďalšej skúmavky. Vzorky spracuje analyzátor, ktorý atómy C13 označkuje. Tento test je jednoduchý, praktický a najspoľahlivejší zo všetkých dostupných, má presnosť okolo 99 %.“ Okrem toho, že je veľmi presný, zároveň nezaťažuje pacienta. Dychový test je možné bezpečne použiť aj u detí a tehotných žien.
 Môže sa dychový test opakovať?
V prípade, že bol výsledok testu na prítomnosť Helikobakter pylori pozitívny, jemožné test opakovať 4 týždne po liečbe a to na odporučenie lekára špecialistu – gastroenterológa, resp. detského gastroenterológa.
Ako postupovať, keď cítite ťažkosti.
Pacienti s Helikobakter pylori nemusa mať často žiadne zdravotné ťažkosti (30% pacientov). Niektorí majú mierne tráviace ťažkosti: pocit tlaku v hornej časti brucha, tráviaci dyskomfort, zápach z úst, plynatosť, nafukovanie po jedle, pocit kyslosti a záhu. Helikobakter pylori potrebuje pre svoju existenciu kyslé prostredie. Časť pacientov má pomerne výrazné ťažkosti: kŕčovité bolesti v hornej časti brucha, pocit na vracanie, resp. vracanie, nechutenstvo, stratu hmotnosti alebo prejavy krvácania z hornej časti tráviaceho traktu (čierna, zapáchajúca, kolomažovitá stolica).U týchto pacientov je dychový test zbytočný a je potrebné vždy vyšetrenie odborníkom na tráviaci trakt – gastroenterológom, ktorého súčasťou je endoskopické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika (gastroskopia) a vyšetrenie Helikobakter pylori. Pacienti vo vekovej skupine nad 45 rokov s údajom výskytu rakoviny a vredov žalúdka a dvanástnika u pokrvných príbuzných by mali byť vyšetrení gastroenterológom.

Záver 
  
                                                                                                                    
Liečba infekcie Helikobakter pylori:                                                                         
Ústna voda:  3 x 1, 2 týždne potom 2 x 1 celý mesiac
Gonseen:   prevenčný recept
Ravseen:   podľa váhy
Yamseen:  0-0-2
Toto nemusi byť, ale bolo by vhodné: Soupseen 1/2 denne a Dakseen 1/4
Dynamický hydr. krém: ráno a večer na oblasť žalúdka
Soli:  kúpele 2 x týždenne
Telová bahenná maska:  2 x týždenne na 2-3 hod.
Celá kúra je na 45 dni.
 

Autorské práva © 2008 drnonamrtvemore.sk, Všetky práva vyhradené
Vývoj a Realizácia - Webcentrum.sk